wtorek, 2 kwietnia 2013

Brosza, broszka - rodzaj biżuterii, ozdoba. Brosza była popularna już w starożytnej Grecji i Rzymie (fibula). Noszono je w średniowieczu, ale najchętniej używano ich w XVII i XVIII wieku. W XIX wieku rozpowszechniły się broszki zdobione kameami. Współcześnie noszone niemal wyłącznie przez kobiety, mają różne kształty: od prostych, owalnych do fantastycznie powyginanych i wykonywane są z najrozmaitszych materiałów.


Ja sama urok broszek odkryłam kupując tzw. buttony. Miałam kilka śmiesznych, których używałam na zmianę. Najfajniejsze w broszkach jest to, że czasem można ich używać na przekór, przełamywać nimi kolor, styl. Ja na przykład używam broszki z wizerunkiem pluszowego misia do ozdobienia marynarki - takie połączenie przełamuje 'powagę' marynarki ;) Ostatnio bardzo mi się spodobały kwiaty z kolorowej organzy, szyfonu i satyny, z koronką i koralikami. Ponieważ co nie co się tam umie ;) postanowiłam sama sobie takie broszki sprawiać. Kilka z nich pokazywałam na moim blogu między innymi >> TU<< Kilka zostało podarowanych w ramach podziękowania za coś, albo tak po prostu, bo się komuś podobały. 

Ostatnio zrobiłam takie bardzo wiosenne kolorowe drobiny, które świetnie dodają koloru tej niekończącej się zimie.

Jest też broszka cała w różach i koronkach, taka trochę vintage, trochę 'romantyczna'. Ładnie wygląda na marynarkach i jednokolorowych swetrach. 


No to na razie tyle. Idę robić wiosenne porządki i wyrzucać zimę z domu. Może w końcu sobie pójdzie...


PS: źródło definicji broszy oczywiście niezawodna wikipedia.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz

witaj na moim blogu! dziękuję za odwiedziny :) będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :) pozdrawiam

Najczęściej odwiedzane